Odra! Jaka jest obecna sytuacja? Zachorowania na świecie
Udostępnij:
Odra! Jaka jest obecna sytuacja? Zachorowania na świecie

Podróże mogą zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się odry w populacjach osób nieszczepionych.

Sytuacja ta stwarza istotne zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością, przede wszystkim dzieci, u których ze względu na przeciwwskazania o charakterze medycznym szczepienia są opóźnione lub niemożliwe do wykonania (np. dzieci ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi), a także dla osób poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu (np. po przeszczepach narządów).

Sytuacja epidemiologiczna w Europie:

 • Zachorowania na odrę odnotowują Belgia, Bułgaria, Finlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Grecja, Szwecja, Luksemburg, Szwajcaria, Francja, Dania, Czechy, Rumunia, Hiszpania, Litwa, Łotwa,  Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Polska, Serbia, Ukraina i Rosja, Izrael.
 • W 2018 r. do dnia 5 października na terenie UE najwięcej przypadków zachorowań na odrę zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248).
 • W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje: Ukraina – w 2018 r. odnotowano ponad
  32 tys. zachorowań, Rosja (1 953), Serbia ( 5 741, w tym blisko 3 tys. potwierdzone).

Sytuacja epidemiologiczna w innych rejonach świata:

 • W okresie od stycznia do maja 2018 r. w Japonii odnotowano 161 przypadków odry, związanych
  z przypadkiem indeksowym – zachorowaniem zaimportowanym. Zachorowania wystąpiły
  w regionach: Okinawa, Aichi, Fukuoka, Tokio, Saitama, Ibaraki, Kanagawa, Yamanashi, Osaka, Chiba, Shizuoka, Hyogo i Yamaguchi. Japonia posiada bardzo wysoki poziom uodpornienia populacji przeciwko odrze (97% dla 1 dawki MMR) i od 2005 r. utrzymuje status kraju wolnego od rodzimych przypadków odry, co nie wyklucza wystąpienia niedużych ognisk choroby spowodowanych zachorowaniami przywleczonymi.
 • W 2017 r. i 2018 r. w regionie Ameryk potwierdzone przypadki i ogniska zachorowań na odrę wystąpiły w: Brazylii, Wenezueli, Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze, Gwatemali, Argentynie, Peru, Antigua i Barbuda, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Łącznie dla regionu w 2018 r. do dnia 29 września 2018 r. – 6 670 przypadków.
 • W 2018 r. odnotowano ognisko odry na Mauritiusie.

Ocena ryzyka przygotowana przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób:

Obecne ogniska odry występują w nieszczepionych populacjach zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pokrycie szczepieniami ochronnymi przeciwko odrze jak i występowanie przypadków tej choroby są nierówne
w poszczególnych krajach i grupach demograficznych. Nawet jeśli dany kraj ma osiągnięty minimalny stopień zaszczepienia populacji na poziomie 95%,  epidemie nadal mogą występować  w społecznościach wrażliwych, o niskim wskaźniku zaszczepienia.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną  odry w krajach UE/EOG, ogólną tendencję oraz fakt, że poziom zaszczepienia populacji jest nieoptymalny, istnieje wysokie ryzyko ciągłej transmisji wirusa odry w związku z ruchem ludności między państwami członkowskimi UE/EOG i państwami trzecimi.

Źródło informacji:

Informacja opracowana na podstawie materiałów ECDC z 12.10.2018 r.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?