Główny Inspektor Sanitarny – Jarosław Pinkas wraz z Minister Edukacji Narodowej – Anną Zalewską wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Tornistra w Szkole Podstawowej nr 316 w Warszawie.

Ogólnopolski Dzień Tornistra w dniu 1 października br. zainaugurował „Miesiąc ważenia tornistrów”. Celem tego wydarzenia było poinformowanie o rozpoczęciu nowych, wspólnych działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy.

Lekcja o szkolnym tornistrze…

Minister Anna Zalewska oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przybyli na lekcję z własnymi tornistrami, których zawartość została zweryfikowana przez uczniów klasy trzeciej. Oprócz rzeczy niezbędnych, takich jak cienki zeszyty, podręczniki zgodnie z planem zajęć czy drugie śniadanie, ministrowie w plecakach przynieśli wiele niepotrzebnych rzeczy, takich jak podręcznik do języka angielskiego, którego akurat dziś nie było w planie zajęć, zabawkę kucyka pony czy całe pudełko kredek pastelowych.

Następnie Minister Anna Zalewska, Minister Jarosław Pinkas wspólnie z Mazowieckim Kuratorem Oświaty – Aurelią Michałowską, Wiceburmistrzem Bemowa – Błażejem Pobożym oraz wszystkimi uczniami przy użyciu tablicy multimedialnej przenieśli do tornistra tylko potrzebne przedmioty, za pomocą QR kodów rozwiązali zadanie matematyczne – ile ważył tornister ministra, oraz zaprogramowali drogę ozobotom – roboty musiały przejechać drogę tak, aby najechać tylko na niezbędne w plecaku elementy.

Podczas konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej zwróciła uwagę na istotę dostępu wszystkich szkół do szerokopasmowego Internetu oraz możliwości korzystania z kilkudziesięciu tysięcy e-zasobów, czyli podręczników i pomocy dydaktycznych, dostępnych na stronach ORE i MEN.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że Państwowa Inspekcja Sanitarna przykłada ogromną wagę do edukacji i promocji zdrowia, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszych. Z punktu widzenia profilaktyki, Ogólnopolski Dzień Tornistra jest wartościową inicjatywą, która może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej, a w rezultacie do ograniczenia występowania wad postawy i chorób układu ruchu.

„Tornistry nie mogą być cięższe, niż 10% masy ciała ucznia. Należy to sprawdzać każdego dnia, należy je wziąć do ręki i zobaczyć, że rzeczywiście ogromna ilość rzeczy to przedmioty w szkole do niczego nie potrzebne. Najważniejsze jest także to, by w tornistrze znalazł się odpowiedni zestaw śniadaniowy i tutaj mam gorącą prośbę – niech tam znajdzie się polskie, wspaniałe jabłko. Będziemy także jako Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdzać czy rzeczywiście dyrekcja, nauczyciele stosują się do naszych zaleceń – a te zalecenia to nic innego jak zdrowie dzieci.” – mówił podczas konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Wady postawy dzieci w wieku rozwojowym – występujące u ok. 50–60% populacji i najczęściej spowodowane są złymi nawykami lub nadmiernym w stosunku do wzrostu i wagi obciążeniem ciała – mogą prowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie narządu ruchu.

„Bardzo ważne jest to, abyśmy nauczyli dzieci nosić plecaki, nosić tornistry… Mamy w tej chwili nieprawdopodobną dostępność na rynku do plecaków, które spełniają wszystkie wymagane kryteria. Są po pierwsze lekkie, po drugie łatwe w użytku, po trzecie musimy także nauczyć dzieci jak nosić tornistry – nie ma możliwości by nosić je tylko za pomocą jednej ręki. Chcemy rzeczywiście by tornister był dopasowany. Taką akcję podejmujemy wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W sieci dostępna jest masa różnych porad nt. kupowania odpowiedniego tornistra i sposobu jego noszenia – I tu mam wielką prośbę, aby rodzice jednak zwracali na to uwagę” – podkreślał Jarosław Pinkas w dniu dzisiejszym.

W 2016 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w szkołach podstawowych oraz gimnazjach ogólnopolskie badanie obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Największy problem widoczny był w grupie najmłodszych: 62% uczniów klas pierwszych oraz 64% uczniów klas czwartych miało za ciężki tornister. Rekordzistą był uczeń 2. klasy szkoły podstawowej, który dźwigał plecak o wadze 11 kg, co stanowiło aż 50% masy jego ciała. Tym samym występuje potrzeba podejmowania skutecznych działań zmierzających w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu u najmłodszych.

Ogólnopolski Dzień Tornistra będzie wydarzeniem cyklicznym, wpisanym na stałe w kalendarz roku szkolnego, a Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie aktywnie włączała się w działania zmierzające do rozwiązania problemu zbyt dużego obciążenia tornistrów.

Potrzebny jest dialog ze środowiskiem szkolnym, mający na celu zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie profilaktyki wad postawy.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił również, że kolejnym działaniem prozdrowotnym, którym zajmie się Inspekcja, będzie edukacja w zakresie prawidłowo skomponowanego drugiego śniadania, które uczniowie zabierają do szkół.