Marek Posobkiewicz i Łukasz Szumowski poprowadzili lekcję dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego “ALKA” w Warszawie na temat dopalaczy i zagrożenia, jakie niesie ze sobą zażywanie substancji nieznanego pochodzenia.

Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać różne substancje trujące. Na początku radzili sobie dobrze, jednak zadania były coraz trudniejsze – przyznali, że nie są w stanie rozpoznać, jakie substancje są zawarte w przedstawionej przez dzisiejszych nauczycieli sproszkowanej substancji. Główny Inspektor Sanitarny tłumaczył, że na tej samej zasadzie nikt nie jest w stanie ocenić tego, co kryje się w dopalaczach. „Kupujący dopalacze ma małe szanse, żeby zidentyfikować zagrożenie, ponieważ skład dopalaczy nie jest mu znany. Musi się opierać na zaufaniu do sprzedawcy, dla którego bezpieczeństwo nie jest ważne. Liczy się tylko zysk”.

Minister Marek Posobkiewicz wspólnie z młodzieżą,  dyskutował o negatywnych skutkach brania dopalaczy. Uczniowie wskazywali m.in. na utratę kontroli, wyalienowanie, kłopoty w szkole, problemy zdrowotne i uzależnienie. Ministrowie wcielili się w rolę nauczycieli tworząc przestrzeń do debaty, forum do wymiany poglądów i traktowania się jak partnerów w dyskusji. Celem debaty było wzmocnienie postaw asertywnych, wypunktowanie czynników chroniących, pokazanie, że to nieprawda, że wszyscy biorą dopalacze, zdecydowana większość młodzieży nie sięga po te substancje psychoaktywne, branie dopalaczy to tak naprawdę obciach.

„Nic o was bez was” – partnerska debata

Ministrowie dyskutowali z uczniami nt. tego dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze i czy branie dopalaczy to obciach? Zapytali również uczniów co można zrobić, by ograniczyć popyt na dopalacze? Prowadzący lekcje dyskutowali z uczniami na temat zjawiska występowania i zażywania dopalaczy, wysłuchali opinii młodych ludzi. Młodzież mówiła o alternatywnych sposobach spędzania wolnego czasu – sporcie, opiece nad zwierzętami czy obozach. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że nie warto podejmować decyzji pod wpływem chwili i impulsu. Wspólnie szukali też odpowiedzi na pytanie – co zrobić, by ograniczyć popyt na dopalacze wśród młodzieży.

Rolą dorosłych, a także instytucji takich jak szkoła czy Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny, jest zapewnienie pomocy i wsparcia. Należy wspomnieć o numerach takich jak:

Infolinia „dopalaczowa” – 800 060 800 – bezpłatna, całodobowa infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Podkreślenia wymaga również fakt, że nie należy bać się czy wstydzić zadzwonić na numer alarmowy 112 czy pogotowia 999, kiedy widzimy, że ktoś z kolegów czy koleżanek dziwnie zachowuje się po zażyciu nieznanych substancji.

To może uratować komuś życie!