Wielki finał konkursu „Szkoła wolna od używek”

Słowa uznania do zwycięzców skierował Główny Inspektor Sanitarny –  Marek Posobkiewicz. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wręczył dziś nagrody laureatom drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkoła wolna od używek”.

„ To wy jesteście ambasadorami całej akcji antydopalaczowej i cieszę się, że są młodzi ludzie, którzy starają się mówić o tym, że nie powinno się brać substancji uzależniających. To od was – młodzieży – zależy jak w waszym środowisku będą traktowane dopalacze. Takie konkursy i działania są niezbędne, żeby nie wpaść w szpony uzależnień.  Wśród młodzieży musi rozwinąć się  świadomość, że dopalacz to narkotyk, dopalacz to zatrucie i dopalacz to być może śmierć” – mówił podczas uroczystości minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Poziom tej edycji Konkursu był niezwykle wysoki. To wy – uczniowie – jesteście najlepsi z najlepszych, ale przede wszystkim każdy uczestnik biorący udział w tej wspaniałej inicjatywie jest wygrany, dzięki waszemu zaangażowaniu i dania świadectwa, wzoru waszym koleżankom i kolegom – mówił minister Marek Posobkiewicz.

Młodzież za szkołą wolną od używek!

Konkurs skierowany był do szkół ponadgimnazjalnych, które realizują program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Uczniowie mieli opracować i wykonać projekt edukacyjny, którego tematem było przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych takich jak: dopalacze, alkohol czy tytoń. W konkursie udział brały zespoły projektowe składające się z co najmniej 1-3 nauczycieli oraz od 5 do 10 uczniów.

Spośród wielu projektów z całej Polski do ścisłego finału zakwalifikowały się szkoły z: Kolbuszowej, Sichowa Dużego i Nowego Tomyśla, które zwycięsko przeszły przez wcześniejsze etapy konkursu.

„Nie ma lepszego sposobu na zaangażowanie młodzieży i zwiększenie ich świadomości, niż ich samodzielna i zespołowa praca. W młodzieży jest tak dużo pomysłów i tak dużo kreatywności, że jeżeli da im się dobre ramy, jeżeli pedagog/opiekun potrafi w nich zaszczepić chęć do działania i odpowiednio to wypielęgnować to powstają wspaniałe owoce – takie jak w dzisiejszym dniu mieliśmy przyjemność oglądać” – mówił dziś o Konkursie Główny Inspektor Sanitarny.

I miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej, którzy zaprezentowali projekt pt. „Kreatorzy Teraźniejszości”. Jego koordynatorem była Pani Barbara Szafraniec, a w skład zwycięskiego zespołu weszli uczniowie: Patryk Całka, Szymon Całka, Adrian Hałka, Filip Jagodziński, Mikołaj Łakomy, Maksymilian Rudny, Tomasz Witas oraz Łukasz Płaza i Fabian Skura.

II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym z woj. świętokrzyskiego, którzy zaprezentowali projekt pt. „A bez dopalaczy jest tak pięknie”. Jego koordynatorem była Pani Jolanta Godzwon, a w skład zespołu wchodzili uczniowie: Adam Migoń, Katarzyna Moryto, Weronika Patrzałek, Krzysztof Szyszkowski, Hubert Kozłowski wraz z nauczycielką Panią Agnieszka Brudkiewicz.

III miejsce zajęli zeszłoroczni srebrni medaliści z Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu z województwa wielkopolskiego, który w tym roku zaproponowali grę edukacyjną pt. „ARS KIDS – granie na dywanie”. Główną ideą gry jest nauka młodszych kolegów i koleżanek z szkól podstawowych przez straszą młodzież realizującą program „ARS..”. Koordynatorem projektu był Pan Szymon Skrzypczak wraz z zespołem projektowym w którego skład wchodzili uczniowie: Kacper Paradowski, Kacper Bąbelek, Rafał Słociński, Łukasz Światek, Mikołaj Biernat oraz nauczycielka Pani Justyna Szofer-Andrzejewska.

Wszystkim zespołom gratulujemy niezwykle ciekawych i oryginalnych pomysłów mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.