Główny Inspektor Sanitarny Pan Jarosław Pinkas uczestniczy w XI Debacie Ekspertów Flu Forum 2019 w Sali Kolumnowej w Sejmie Rzeczypospolitej

Flu Forum to coroczne spotkanie ekspertów poświęcone profilaktyce i leczeniu grypy, to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń ekspertów medycznych, przedstawicieli instytucji państwowych, towarzystw medycznych oraz wszystkich interesariuszy zaangażowanych w działania na rzecz upowszechniania profilaktyki grypy w Polsce.

Flu Forum to także okazja do dyskusji na temat sposobów podnoszenia świadomości ludzi, w tym także lekarzy, na temat grypy i jej znaczenia dla zdrowia pacjenta oraz zdrowia publicznego.

Główny Inspektor Sanitarny bierze udział w dwóch panelach:  „Szczepić czy ryzykować? kto odnosi największe korzyści ze szczepienia” oraz  „Jak skutecznie zwiększać dostępność szczepień zalecanych?”

Pan Jarosław Pinkas podkreślił,  że warto pamiętać, iż inwestycja w szczepienia jest niezwykle istotna również z punktu widzenia gospodarki. Zdrowie to wartość dla pracownika, ale również jego pracodawcy.

Grypa jest bardzo zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie, dotykające znaczną część społeczeństwa. W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Pomimo tego, że u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań, osoby w grupach ryzyka mogą bardzo ciężko chorować, a nawet umrzeć. W każdy sezon epidemiczny opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie, na podstawie szczepów wirusa krążących aktualnie na półkuli północnej. Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70% szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi*

Szczepienia to inwestycja we własne zdrowie!

*szczepienia.pzh.gov.pl