Urszula Radwańska wspólnie z GIS i GITD zachęca kierowców zawodowych do zdrowego trybu życia. Gwiazda tenisa wzięła  udział w briefingu dotyczącym akcji edukacyjno-informacyjnej „Wrzuć bieg na zdrowie”. O tym jaki wpływ ma stan zdrowia kierowców na bezpieczeństwo ruch drogowego mówili Alvin Gajadhur Główny Inspektor Transportu Drogowego i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny.

Z tenisową rakietą biega po kortach od najmłodszych lat. Sport ma we krwi, a na koncie wiele sukcesów. To efekt ciężkiej pracy: treningów, ale też stałej kontroli stanu zdrowia, zbilansowanej diety. Polska tenisistka Urszula Radwańska przekonywała dziś, że nie tylko sportowcy, ale każdy powinien dbać o zdrowie i kondycję  Dziś wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego i Inspekcją Sanitarną apelowała o to do kierowców zawodowych.

Jako sportowiec proponuję zdrowy styl życia. Jest to bardzo ważne pod każdym względem. Wszystko po to, aby kierowcy dobrze się czuli, mieli dobrą koncentrację, koordynację ruchową, aby koncentracja dłużej się utrzymywała w trasie – przekonywała Urszula Radwańska.

Kierowca zawodowy spędza w trasie wiele godzin. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zmęczenie, presja czasu mogą prowadzić do choroby układu krążenia, problemów z nadwagą czy z kręgosłupem. Małe, codzienne wybory mogą uchronić przed tymi negatywnymi konsekwencjami. Warto zatem wrzucić bieg na zdrowie, pamiętać o odżywczych posiłkach, aktywności podczas odpoczynków, regularnych badaniach i przepisowej jeździe.

Infografiki udostępniane w ramach akcji w mediach społecznościowych zwracają uwagę kierowców na zbilansowaną dietę, zachęcają do badania wzroku, regularnych badań profilaktycznych, ale też przypominają, że „niezdrowa” jest jazda na magnesie, bez odpoczynku, na cudzych kartach kierowcy, z emulatorami AdBlue, które symulują prawidłową pracę układu oczyszczania spalin.

 

Żeby jeździć bezpiecznie trzeba być wyspanym, trzeba umiejętnie się odżywiać. Kierowca musi umieć dokonać wyborów: co wybrać do jedzenia na stacji benzynowej czy w zajeździe. Co zrobić podczas przerwy. Ważny jest ruch, na parkingu można spacerować. 11 tysięcy kroków dziennie daje zdrowie – mówił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Inspekcja Transportu Drogowego dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo na polskich drogach, kontrolujemy stan techniczny pojazdów, ale również sprawdzamy kondycję kierowców: czy są wypoczęci, czy są trzeźwi. Zdrowie, kondycja, wykonywanie niezbędnych badań lekarskich, te elementy wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

A Ty jakie masz nawyki żywieniowe? Czy Twoja waga jest w normie? Możesz to sprawdzić, wypełniając formularz, który zamieszczony jest w materiałach do pobrania.