Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wraz z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszardem Zarudzkim zachęcali do jedzenia polskich owoców. Na plantacji minikiwi w Bodzewie koło Grójca odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Owoce – Polska smakuje” – „Czas na polskie superowoce!” – tym razem to minikiwi.

Promujemy spożycie owoców aktinidii ostrolistnej (minikiwi) – rośliny pochodzącej z kontynentu azjatyckiego, mrozoodpornej, która również może być uprawiana w Polsce.  Jej niewielkie słodko-kwaśne, zielone lub czerwone jagody, o gładkiej i jadalnej skórce, z licznymi małymi nasionami przypominające kiwi lub agrest mogą być traktowane jako łatwa w spożyciu przekąska. Co więcej mogą być spożywane w całości, bez konieczności obierania. Owoce MiniKiwi najsmaczniejsze są w pełni dojrzałe, miękkie, a nawet pomarszczone.

Co więcej oprócz walorów smakowych posiadają istotne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim zaletą owoców MiniKiwi jest wysoka zawartość witaminy C – nawet do 1500 mg% i więcej. Spośród składników mineralnych szczególnie wysoka jest zawartość potasu (zbliżona do tej w bananach), wapnia (wyższa niż w jabłkach) oraz dużą ilość żelaza i magnezu. W owocach MiniKiwi można znaleźć znaczne ilości związków fenolowych wykazujących silne działanie przeciwutleniające oraz karotenoidy, wśród których najwięcej jest beta-karotenu i luteiny.

Powoduje to, że owoce mają znaczące działanie prozdrowotne. Nie tylko chronią organizm przed stresem oksydacyjnym ale także są bardzo skuteczne w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu we krwi i wspomagają prace całego układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, dzięki dużej zawartości błonnika spożywczego oraz licznym drobnym nasionom świeże owoce doskonale regulują pracę układu pokarmowego, co sprzyja lepszemu trawieniu. Również ich spożycie może wpływać na zwiększenie wydajności wysiłkowej organizmu zatem spożywanie owoców jest polecane między innymi sportowcom.

Z uwagi na dużą wartość odżywczą i właściwości prozdrowotne owoce te traktowane są także jako „żywność funkcjonalna”. Powinny stanowić stały i nieodłączny element naszej codziennej diety, zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym. Zaleca się spożycie szczególnie przy przeziębieniu i grypie, zwłaszcza dla dzieci, karmiących kobiet i ludzi starszych. Ponadto zalecane jest także kobietom w ciąży ze względu na znaczą ilość kwasu foliowego.

Przy tych licznych zaletach owoce aktinidii są niskokaloryczne.

 

W konferencji prasowej połączonej ze zwiedzaniem plantacji uczestniczyli m.in. prezesi: Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta, Stowarzyszenia Plantatorów minikiwi dr hab. Piotr Latocha, prof. nadzw. SGGW. W ramach konferencji odbyła się degustacja przetworów z minikiwi (smoothie, soki, dżemy) oraz owoców odmian Weiki, Geneva i Bingo. Ta ostatnia jest polską odmianą wyhodowaną w SGGW w Warszawie.

 

 

Polecamy obejrzeć film z konferencji Minikiwi: