Konferencja szkoleniowa „Zdrowie publiczne w obliczu aktualnych wyzwań i zagrożeń” w Mińsku Mazowieckim

Podczas konferencji Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinaks, zaznaczył:

100 lat służb sanitarnych to okazja, by z historii wyciągnąć wnioski. Najważniejszym zagrożeniem zdrowia publicznego są złe wybory zdrowotne. Obecnie każdemu wydaje się, że może być autorytetem. A niestety choroby zakaźne istnieją, a niektóre mogą wrócić. Pokolenia lekarzy nie widziały odry – a teraz ona wróciła. Musimy zrobić wszystko, aby przywrócić autorytety, którzy będą dzielić się rzetelną wiedzą

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Pani Izabela Kucharska mówiła w prezentacji o Suplementach diety i zasadach bezpiecznej suplementacji.

10 Zasad bezpiecznej suplementacji:

1. Jedzenie to nie leczenie – pamiętaj, że suplementy diety to kategoria żywności. Nie myl ich z lekami, których przeznaczenie jest zupełnie inne.

2. Suplementować znaczy uzupełniać – pamiętaj, że podstawą dobrego samopoczucia jest racjonalna dieta. Prowadź zdrowy styl życia.

3. Nie wszystko złoto, co się świeci – w kwestii suplementacji nie polegaj na informacjach pochodzących z reklam. Postaw na rzetelne źródła wiedzy.

4. Zachowaj czujność – sięgając po suplement diety bądź uważny i obserwuj,
w jaki sposób dany produkt wpływa na Twój organizm.

5. Pochodzenie ma znaczenie – suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł. Zachowaj szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej.

6. Nie suplementuj na zapas – suplementy diety powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujesz konkretny produkt wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne, aby przekonać się czy Twoja dieta rzeczywiście wymaga suplementacji.

7. Bądź świadomym konsumentem – nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez Ciebie spożywany. Przykładowo niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci, a innych nie zaleca się kobietom w ciąży.

8. Więcej nie znaczy lepiej – nie przekraczaj zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu. Nadmiar niektórych składników w diecie jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór.

9. Uważaj na interakcje – suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków. W trosce o zdrowie poinformuj swojego lekarza o stosowanej suplementacji i zastosuj się do jego rad.

10. Wybieraj rozsądnie – korzystaj z Rejestru Produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.rejestrzp.gis.gov.pl), aby dowiedzieć się czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status.