Opracowano na podstawie materiałów WHO z maja 2017 r.

 

Od początku 2017 r. na terenie Wenezueli odnotowano łącznie 57 podejrzanych przypadków wenezuelskiej gorączki krwotocznej (VHF), w tym kilka śmiertelnych. Zachorowania występują w stanie Bahia oraz Portuguesa.

 

VHF jest wirusową gorączką krwotoczną wywołaną przez wirus Guanarito, który uważa się za endemiczny na niektórych obszarach Wenezueli. Pierwsze zachorowania odnotowano w 1989 r.w gminach Guanarito oraz Guanare w stanie Portuguesa, od tego czasu notuje się zarówno sporadyczne przypadki jak i ogniska wywołane zakażeniem tym wirusem. Ogółem w latach 2004 – 2017 odnotowano łącznie 719 podejrzanych przypadków VHF.

Rezerwuarem wirusa są gryzonie. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej poprzez inhalację wydalin zakażonych gryzoni (m.in. moczu, śliny, wydzieliny z dróg oddechowych). Główne objawy zakażenia u ludzi to gorączka, złe samopoczucie, ból głowy, ból stawów, ból gardła, wymioty, ból brzucha, biegunka, drgawki oraz różne objawy krwotoczne.

Obecny wzrost liczby przypadków VHF w Wenezueli może być związany ze zmianami w populacji gryzoni. Ze względu na ryzyko ekspozycji na zakażone gryzonie bardziej narażone na zachorowanie są osoby zamieszkujące obszary wiejskie.

 

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży.

W celu uzyskania informacji o innych zagrożeniach należy przed wyjazdem do tego kraju skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny chorób tropikalnych, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa w ww. regionie znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Polak za granicą” oraz "Odyseusz".