Aktualności
 
  Gimnazjaliści walczą z epidemią nadwagi i otyłości!

 
   
   
  Informacja dotycząca gorączki wirusowej Ebola (EVD)

stan: 24 czerwca 2015 r.
 
   
   
  Światowy Dzień bez Tytoniu (31 maja)

 
   
   
  „Nadwaga i otyłość wśród dzieci – współczesne wyzwania promocji zdrowia”

 
   
   
  Jak chronić się przed pokąsaniem przez kleszcze i chorobami przez nie przenoszonymi

 
   
   
 
 
Najnowsze informacje
     
 
Gimnazjaliści walczą z epidemią nadwagi i otyłości!

W dniu 22 czerwca w Głównym Inspektoracie Sanitarnym przy ulicy Targowej 65, 25 najlepszych uczniów gimnazjów kl. I – III wzięło udział w finale Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”. Wręczenie nagród zwycięzcom miało miejsce następnego dnia w Sejmie Rzeczypospolitej podczas debaty „Żywienie i aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”.
 

Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia jest realizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców, od 4 lat w ramach programu „Trzymaj Formę!”. Program ten realizuje kilka bardzo istotnych celów:

  • umożliwia uczniom pogłębianie wiedzy o znaczeniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności fizycznej,
  •     zwiększa poziom wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych,
  •     kształtuje postawy i zachowania związane z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną.

Cele programu są szczególnie ważne w kontekście nasilającego się negatywnego zjawiska nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Z tego też względu z radością należy przyjąć wysoki poziom wiedzy wśród uczestników tegorocznej edycji.
W Konkursie wzięło udział blisko 1500 uczniów gimnazjów klas I–III zainteresowanych zdrowym stylem życia, zdrową i zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną, spośród których dziewięcioro z najlepszym wynikiem zakwalifikowało się do ścisłego finału.
W zmaganiach, w których gimnazjaliści musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami wykorzystania posiadanej wiedzy, zwyciężył Szymon Kukliński z Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Kwidzynie. Drugie miejsce zajęła Julia Czerwik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bogorii, a trzecie miejsce przypadło Weronice Michałowskiej z Gimnazjum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Prabutach.
Wręczenie nagród finalistom konkursu miało miejsce w Sejmie, podczas debaty pt. „Żywienie i aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”, w której uczestnicy dyskutowali na temat doświadczeń Unii Europejskiej w zakresie promocji zdrowia publicznego ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego stylu życia, potrzeb żywieniowych dzieci i konieczność kształtowania postaw żywieniowych w rodzinie.
Obecnie problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce, gdzie ponad 20% dzieci i młodzieży ma problemy z zachowaniem prawidłowej masy ciała, określany jest mianem epidemii otyłości. Inicjatywy takie jak Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”, które służą utrwalaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych stanowią klucz do wygrania walki z nadwagą i otyłością oraz niezbędny elementem budowania strategii zdrowia publicznego.

 
 
Polecane strony
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Główny Inspektor Sanitarny   Urząd   Działania GIS   Państwowa Inspekcja Sanitarna
    Struktura   Bezpieczeństwo żywności   Schemat organizacyjny
Rada Sanitarno-Epidemiologiczna   Zintegrowany system zarządzania   Nowe narkotyki   PWIS
Wystąpienia   Ankieta dla klientów GIS   Program Szczepień Ochronnych   PPIS
Sylwetki GIS   Skargi i wnioski   Bezpieczeństwo zdrowotne wody   PGIS
Patronaty GIS   Antykorupcja   Sezon grypowy   Folder informacyjny
    Oferty pracy   Choroby zakaźne    
    Zamówienia publiczne   Promocja zdrowia    
    Wniosek o spotkanie - klient instytucjonalny   Higiena środowiska    
        Żywność prozdrowotna    

 

copyright © 2012 Główny Inspektorat Sanitarny
03 -729 Warszawa, Targowa 65 , +48 22 536 13 00
mail to: inspektorat@gis.gov.pl; mail to admin

Generator kodów QR